niedziela, 25 stycznia 2015

Vetbed/drybed - wszystko co powinieneś wiedzieć

Do napisania tego artykułu zbierałem się dość długo ze względu na chroniczny brak wolnego czasu. Zainspirowały mnie do niego przesyłane przez Was pytania i zdobyte przez nas doświadczenia. Czytając dalszą część dowiecie się czym jest vedbed i dlaczego go polecamy, jak wybraćvetbed odpowiedni dla Waszych potrzeb, jakie podłoże zastosować pod vetbedem, a ostatecznie - jak postępować żeby vetbed jak najdłużej zachował swoje właściwości.
Zdjęcie nie zostało wyświetlone z przyczyn technicznych

Czym jest Vetbed i czy to dobre rozwiązanie dla świnki?

Od dawna trwają spory i dyskusje na temat tego jakie podłoże czy ściółkę najlepiej stosować przy hodowli świnek morskich. Wybór dostępnych żwirków, trocin czy peletów przyprawia przyszłego właściciela zwierzaka o ból głowy. My jako świadomi posiadacze świnek morskich postanowiliśmy wypróbować wszystkie bezpieczne opcje zaczynając od trocin, drewnianych peletów, trocin zmieszanych z peletami, innych żwirków, kończąc na zdecydowanie według nas najlepszym rozwiązaniu - drybedach.
Vetbed / Drybed to rodzaj dywanika wykonanego ze specjalnego materiału wynalezionego w latach 60-tych w Anglii do celów militarnych - aby podczas leczenia kombatantów zapobiegać powstawaniu odleżyn i odparzeń, jednocześnie zapewniając komfort i ciepło.
Dodatkową właściwością jest to, że specjalny materiał nie wchłania wilgoci dzięki czemu wilgoć (mocz) przepływa pod VetBed i zostaje wchłonięty przez znajdujący się pod spodem substrat (żwirek, trociny itp.),wyściółka absorbuje zapachy i wilgoć, a VetBed izoluje od nich świnkę. Bobki można na bieżąco zamiatać albo wciągać odkurzaczem.
Materiał nie jest wykonany z pojedynczych "nitek" posiada raczej fakturę lekko gąbczastą bardziej przypominającą polar dzięki czemu nie ma możliwości, że przypadkowa nitka zaplącze się wokół nóżki czy palca świnki. Bardzo istotną cechą jest to, że można DryBed prać w pralce - co niesamowicie ułatwia utrzymanie go w czystości.
Należałoby w tym miejscu wyjaśnić kwestię nazewnictwa - otóż większość materiałów, jakie znajdziemy w internecie w języku polskim poświęcona jest drybedom. Czym właściwie jest Drybed?
Otóż drybed to obecnie nazwa potoczna, która obejmuje grupę "dywaników z nadrukowanymi łapkami" niezależnie od ich właściwości i pochodzenia. Zdjęcie nie zostało wyświetlone z przyczyn technicznychCzęsto firmy sprzedają drybed'y z Belgii. W Anglii oryginalny produkt wysokiej jakości wytwarzany jest przez firmę Petlife pod nazwą Vetbed. Zgodnie z informacją uzyskaną od producenta jesteśmy pierwszym bezpośrednim importerem z Polski.
Pierwsze drybedy zakupiliśmy w Polsce na allegro (w roku 2013) i niestety okazały się być produktami niskiej jakości, chłonęły wilgoć, kolejne zamówiliśmy z innego polskiego sklepu i było nawet gorzej niż za pierwszym razem. Nie można jednak zaprzeczyć, że nawet niskiej jakości drybed był o wiele wygodniejszy od innych ściółek.
Ostatecznie postanowiliśmy nawiązać kontakt z producentem oryginalnego produktu vetbed - firmą Petlife i to był właśnie strzał w dziesiątkę. Jakościowo ich produkty okazały się znacznie lepsze niż egzemplarze testowane przez nas wcześniej, nawiązaliśmy więc z firmą Petlife stałą współpracę i wprowadziliśmy ich produkty do naszych sklepów.
Oryginalne dywaniki vetbed są ozdobą klatki, a w dotyku są niesamowicie miękkie. Świnki je uwielbiają a przyznam, że ja jako właściciel sprzątający regularnie w 3 ogromnych klatkach również je uwielbiam i z czystym sumieniem polecam!

Vetbed Original czy Nonslip - który wybrać?

W naszej ofercie znajdują się dwa rodzaje Vetbedów - Original i Nonslip, każdy dostępny w trzech rozmiarach. Różni je głównie cena i rodzaj materiału wykorzystanego jako spodnia warstwa, co przekłada się na pewne różnice w użytkowaniu.
CechaVetbed OriginalVetbed Nonslip
Materiał, z którego wykonano spodnią warstwęZielone, sztywne płótno
Zdjęcie nie zostało wyświetlone z przyczyn technicznych
Białe gumowe paseczki antypoślizgowe
Zdjęcie nie zostało wyświetlone z przyczyn technicznych
Możliwość docięcia na wymiarZakupiony Vetbed można łatwo dociąć porządnymi nożyczkami na dowolny wymiar. Dziecięce nożyczki do papieru jednak nie zdadzą egzaminy.Zakupiony Vetbed można łatwo dociąć praktycznie każdymi nożyczkami. Tnie się łatwiej niż Original.
PraniePoczątkowa sztywność powoduje, że dużą matę trudno wcisnąć do pralki, po pierwszych praniach pojawiają się widoczne zagięcia, po wielu praniach staje się miękki. Wielokrotne pranie nie wpływa negatywnie na właściwości. Można go prać w 90 stopniach.
Uwaga - produkt kurczy się w praniu, początkowo powinien być nieco większy od wymiaru klatki.
Jest miękki, więc łatwo mieści się w pralce. Nie powstają w praniu zagięcia. Wielokrotne pranie w 60 stopniach uszkadza powierzchnię gumowych pasków po spodniej stronie, nie powoduje to konieczności wymiany vetbeda. Można prać w 60 stopniach.
Uwaga - produkt kurczy się w praniu, początkowo powinien być nieco większy od wymiaru klatki.
Łatwość ułożenia w klatceZe względu na dużą sztywność, ciężko ułożyć vetbed w narożnikach klatki, dopiero po kilku praniach dobrze się układa.Układa się bardzo dobrze.
Wchłanianie zapachu i cieczyBardzo dobre właściwości, niezależne od działania czasu. Nie chłonie zapachu i bardzo dobrze przepuszcza ciecze.Gumowe paseczki po wielu praniach (kilka miesięcy) mogą z czasem namakać. Jeśli świnka załatwia się w jedno miejsce może to powodować konieczność zwiększenia częstości prania.
Częstotliwość sprzątaniaOdkurzanie codziennie, pranie raz w tygodniu.Odkurzanie codziennie, pranie raz na w tygodniu, po kilku miesiącach raz na 5 dni.
Przylepianie się żwirku silikatowegoZdjęcie nie zostało wyświetlone z przyczyn technicznych
Żwirek nie przylepia się.
Zdjęcie nie zostało wyświetlone z przyczyn technicznych
Zasikany żwirek mocno przylepia się, a czasem nawet wżera w gumowe paseczki, trzeba go zdrapywać łopatką (2-3 minuty dodatkowej pracy podczas sprzątania).

Kiedy wybrać vetbed original?

Generalnie w mojej opinii ten produkt u świnek sprawdza się odrobinę lepiej. Przy porównaniu z wersją nonslip ma pewne wady, jednak testując obydwa rodzaje ostatecznie u naszych świnek na większych powierzchniach stosujemy właśnie ten rodzaj. Produkt polecam szczególnie dla osób, które mają więcej świnek w jednej klatce i/lub więcej klatek ze świnkami.
Jeśli masz bardzo dużą klatkę i małą pojemność pralki, to original może się do niej nie zmieścić.
Gama kolorów vetbed original jest węższa, jeśli więc znacznie bardziej podobają Ci się kolory nonslip - w moim odczuciu różnica w użytkowaniu jest na tyle niewielka, że powinieneś śmiało wybrać ładniejszy nonslip.

Kiedy wybrać vetbed nonslip?

Z przyczyn technicznych obraz nie został wyświetlonyJeżeli na jedną świnkę przypada duża powierzchnia, można się śmiało pokusić o redukcję kosztów i zakup tańszego nonslip.
Jeśli masz bardzo dużą klatkę i małą pojemność pralki to nonslip jest jedynym słusznym wyborem.
Przede wszystkim jednak nonslip nadaje się wszędzie, gdzie ważne są właściwości antypoślizgowe - jeśli na przykład chcesz ułożyćvetbed na pięterku ferpast albo na drewnianych schodkach - original absolutnie się do tego nie nadaje.

Jakie podłoże stosować pod vetbedem?

U naszych świnek od początku stosujemy piasek silikatowy. Jest to substancja, która wyjątkowo skutecznie pochłania ciecze oraz nieprzyjemne zapachy, stając się bardzo wygodnym podłożem pod vetbed. Jest to związek nieorganiczny, nie rozwijają się więc na nim żadne żyjątka ani grzyby.
Postawa społeczności hodowców świnek morskich wobec tego typu produktów jest dość stanowcza - otóż powszechnie uważa się, że podłoże to jest niebezpieczne i w przypadku połknięcia może spowodować poważne problemy natury zdrowotnej.
Nie musi to jednak koniecznie być prawdą - otóż sami najpierw stosowaliśmy piasek silikatowy, a dopiero później dowiedzieliśmy się o jego potencjalnej szkodliwości. Przeprowadziliśmy wnikliwe badanie internetu, poszukując informacji o zwierzętach, którym stała się krzywda spowodowana połknięciem takiego produktu - okazało się, że oprócz wielu osób twierdzących, że stosowanie żwirków i piasków silikatowych może być niebezpieczne - nie znaleźliśmy żadnego potwierdzerdzenia tych teorii.
Z przyczyn technicznych obraz nie został wyświetlonySami stosujemy ten produkt od naprawdę dawna - sprawdza się rewelacyjnie, a nasze zwierzęta są zdrowe i nie mieliśmy żadnych problemów. Staramy się nie dopuszczać do bezpośredniego kontaktku świnek ze żwirkiem, jednak nie zawsze jest to możliwe - jeśli nawet nasze świnki zjadły kiedyś piasek silikatowy - nic im się nie stało.
Nasze doświadczenia są wyłącznie pozytywne i nie rozważamy zmiany ściółki na inną. Dotychczasowa grupa badawcza to zaledwie kilkanaście świnek i na tej podstawie nie możemy zagwarantować, że żwirki silikatowe będą bezpieczne dla 100% zwierzaków.
Sposób użycia: (przykładowo) do klatki 120 x 60cm wsypujemy 3 opakowania 3.8 litra piasku silikatowego, przykrywamy vetbedem.
Podczas regularnego prania vetbeda zdejmujemy (i wyrzucamy) warstwę żwirku, która zmieniła kolor na brunatny i dosypujemy świeżego. Przy 2-3 świnkach w klatce o ww. wymiarach 3 opakowania + jedno do częściowej podmiany starczają na ok 3 miesiące utrzymania czystości w klatce.
Nigdy nie próbowaliśmy używać innych ściółek z vetbedem u świnek - jeśli macie własne doświadczenia - podzielcie się nimi koniecznie w komentarzach do tego artykułu!

Jak dbać o vetbed tak by służył jak najdłużej?

Krótko mówiąc: jak prawidłowo sprzątać klatkę z vetbedem?
  1. Regularnie usuwaj bobki - możesz je zamiatać albo odkurzać. Częstotliwość zależy od tego jaką powierzchnię zajmuje jedna świnka, czym ją karmisz i czy załatwia się w jedno miejsce czy wszędzie gdzie popadnie. U nas sprawę załatwia odkurzanie raz dziennie.
  2. Odpowiednio często musisz prać vetbed w dostosowanej do jego typu temperaturze. My pierzemy raz w tygodniu, używając płynu do prania i płynu do płukania - świnki nie reagują źle na te preparaty.
  3. Przed praniem porządnie odkurz swojego vetbeda, najlepiej wyczesz go też drucianą szczotką, wybierając możliwie jak najdokładniej siano wbite między włókna.
  4. Po praniu wysusz vetbed porządnie zanim włożysz go do klatki. Najlepiej kup dwie sztuki - podczas sprzątania jeden suchy vetbedzawsze będzie gotowy do użycia.
  5. Jeśli to możliwe postaraj się wydzielić śwince "strefę sianka" - możesz np podawać sianko na pięterku ferplast, wykaż się kreatywnością - siano łatwo wbija się w dywanik i dość trudno je usunąć.
  6. Po wysuszeniu rozczesz vetbed drucianą szczotką. Odkrycie tego rozwiązania trochę mi zajęło - sprawdza się jednak rewelacyjnie i bardzo pomaga utrzymać właściwości vetbeda. Znacznie poprawia to również jego wygląd:)
Zdjęcie nie zostało wyświetlone z przyczyn technicznych

Podsumowanie

Vetbed to znakomity produkt, który bardzo ułatwia życie właściciela świnki. Pozwala uniknąć wszechobecnych trocin i olbrzymich ilości kurzu w mieszkaniu. Wygląda świetnie, a świnki go kochają.
W naszej ofercie dostępne są dwa rodzaje vetbedów: original i nonslip; każdy ma swoje wady i zalety - sam powinieneś zdecydować, które rozwiązanie będzie lepsze dla Ciebie.
Vetbed może służyć Tobie i Twojej śwince naprawdę długo, jeśli tylko dobrze o niego zadbasz.

54 komentarze:

  1. Witam.
    Dla naszego czarnego Tofika - szatanika wybraliśmy VetBed Original - koloru szarego żeby go było widać :), bo na ciemnym by się zgubił :)
    Na stronę http://www.swinkamorska.com.pl/
    trafiliśmy przypadkiem i tam przeczytaliśmy o tym że Vetbed`y to chyba najlepszy wybór jeśli chodzi o podłoże. Postanowiliśmy spróbować i już po 1 miesiącu zgadzamy się w 100% że to jest to :), a mamy małe porównanie.
    Podłoże które mieliśmy na początku to drewniany żwirek + słoma. Niestety przy takim układzie sprzątaliśmy chyba 2 lub 3 razy dziennie :/. To był jeden wielki MIX :).
    Bobki mieszały się pod słomą z mokrym żwirkiem, do tego sianko ,resztki pokarmów i po chwili nie było wiadomo co suche, co mokre, co stare, co do jedzenia a co do wyrzucenia itd itp. Dlatego sprzątaliśmy bardzo często i niewiele to dawało :/.
    Od kiedy jest z nami ten "piękny wynalazek" Vetbed Original (kolor szary) Tofik ma cały czas sucho i mięciutko :), bobki na bieżąco usuwamy małą łopatką do piaskownicy naszej córki :). Resztki pokarmów zgarniamy raz dziennie trwa to chwilkę. Pod Vetbed`em zostawiliśmy drewniany żwirek, słoma która robiła najwięcej zamieszania została odstawiona. Mokry żwirek usuwamy średnio raz na 3 dni. Wtedy też "czeszemy" dywanik zmiotką.
    Vedbed pierzemy raz na 1/1,5 tygodnia, suszymy i czeszemy polecaną szczoteczką :)
    Już czaimy się na kolejny "magiczny dywanik" żeby Tofik podczas prania nie tęsknił za mięciutkim podłożem.
    Nasz Rodzinka jest na Tak 3x (Hania, Magda, Tomek) :) Bardzo Polecamy, niema się co zastanawiać. Wielka wygoda i oszczędność czasu. Nawet nie wiemy ile teraz zajmuje sprzątanie - nieporównywalnie krócej niż kiedyś!
    Podsumowując to chyba właściciele świnek będą jeszcze bardziej zadowoleni niż same zwierzątka :)

    tomek.teem@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja stosuję VetBed u królika wygląda,pachnie,i sprawdza się super!xD

      Usuń
  2. Witam!
    Moja świneczka Roxi od 3 miesięcy drepta po fioletowym Vetbed'dzie Nonslip.
    Prosiaczkami zaczęłam interesować się już rok temu. Przypadkiem trafiłam na stronę gdzie wymieniono świnkę morską. Nigdy dotąd nie miałam styczności z tymi zwierzątkami tak więc postanowiłam pogłębić swoją wiedzę na ich temat. Po krótkim czasie wiedziałam na ich temat niemal wszystko. Następnie po pół roku proszenia rodziców o świneczkę udało mi się ich przekonać. :D
    Chciałam zapewnić jej jak najwięcej wygody i luksusu (w końcu to zwierzątka, które uwielbiają ciepełko i milutkie rzeczy:)) tak więc kupiłam Vetbed'a. Po włożeniu do klatki Vetbed'a, Roxi od razu zaczęła badać całą klatkę od nowa. Myślę, że jest szczęśliwa :)
    Mięciutki dywanik ma prany raz na tydzień i oczywiście codziennie odkurzany. Po wypraniu i wysuszeniu jest rozczesywany drucianą szczotką (Dowiedziałam się tego dopiero z waszego bloga) . Pod Vetbed'a wkładam drewniany żwirek, który bardzo dobrze wchłania mocz. Na początku używałam trocin lecz one okazały się mało chłonne i zostawiały osad z moczu, który dawał dodatkowy czas pracy przy sprzątaniu :/
    Teraz prosiaczek ma czysto i milusio, a mi znacznie ułatwia sprzątanie.
    Zastanawiam się również nad kupnem drugiego Vetbed'a, który wkładałabym podczas prania tego.
    Uważam, że Vetbed to najlepsze podłoże dla świneczek :) Ułatwia sprzątanie, a przy tym prosiaczki są bardzo szczęśliwe :D Polecam wszystkim właścicielom świnek morskich.
    Myślę, że prosiaczkom podoba się najbardziej. Ach te leniuszki... ♥

    Mój e-mail: klaudia_jakubiec1@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam

    Posiadam 4 sztuki VetBed Original, 2 kawałki w kolorze beżowym oraz 2 ciemnobrązowe z wzorkiem czarnych łapek. Zdecydowałam się na taką wyściółkę po przeczytaniu wielu pozytywnych opinii na jej temat. Do tej pory używałam trociny i granulat drzewny.
    Drybed okazał się dla mnie najlepszym i najwydajniejszym rozwiązaniem - koszt tego zakupu szybko się zwraca. Największą zaletą tego podłoża jest to, że zapewniają ciepło i wygodę. Moje świnki uwielbiają na nim spać. Drybed jest mięciutki i naprawdę pozostaje suchy. Pod drybed stosuje podkłady chłonne, które można kupić w dużej ilości w atrakcyjnej cenie. Zmieniam je średnio co 3-4 dni, zależy jak dużo świnki siusiają. Drybeda piorę co 5-7 dni.
    Natomiast codzienna toaleta sprowadza się do zamiatania małą zmiotką bobków i resztek żywności, nie jest to kłopotliwe.
    Sądzę, że nie zamienię już tego kocyka na nic innego, polecam go każdemu właścicielowi prosiaczków. Naprawdę warto, a dowodem na to są moje szczęsliwe świnki.


    joanna.waszkiewicz.grafika@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam!
    Zarówno Lucek jak i vetbed (w kolorze szarym z czarnymi łapkami) są ze mną od niedawna. Miałam dosyć brudu i ciągłego rozsypywania przez harce Lucka trocin po całym pokoju, więc zaczęłam poszukiwania cudownego rozwiązania, jakim okazał się ten produkt. Nie wiem, czy bardziej jestem zadowolona z vetbed'a ja, czy świnka :) Całymi dniami wyleguje się na tym przyjemnym materiale, ściąga nawet swój polar, na którym leżał wcześniej, bo ta wyściółka spełnia jego oczekiwania :) Nie mam jeszcze sprawdzonego podłoża pod vetbed, bo jest ze mną od tygodnia, na razie są to trociny, na które nie narzekam. Myślę, że vetbed wystarczy prać raz na tydzień. W klatce jest sucho i (czego się nie spodziewałam) nie ma żadnych nieprzyjemnych zapachów. Z racji tego, że Lucek nie chce mieć toalety w jednym kącie, sprzątam pozostałości jakie zostawia kilka razy dziennie, ale nie sprawia mi to żadnego problemu. Jak tylko będziemy mieli z Luckiem pieniążki kupujemy drugi :)

    ania_anulka1717@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy w lato nie będzie śwince za ciepło?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nasze nie narzekały:) Zależy tak naprawdę od temperatury w domu, w szczególnie gorące dni trzeba generalnie podjąć działania w celu poprawy warunków życiowych zwierzaków. My mamy obecnie mieszkanie poddaszowe, więc w skrajnych przypadkach wstawiamy do pokoju świnek klimatyzator.

      Usuń
  6. Czy można stosować pod vetbed matę chłonąca? I gdzie kupiłaś/eś tą prześliczną klateczkę?

    OdpowiedzUsuń
  7. Jak najbardziej można. A klatki są dostępne wyłącznie w naszym sklepie, tutaj: http://sklep.swinkamorska.com.pl/kategoria/klatki-dla-swinek/zestawy-cavia-creative

    OdpowiedzUsuń
  8. Zamierzam kupić sobie jeża pigmejskiego, już bardzo dużo się o nich dowiedziałam że wiem niemal wszystko ale mam jeden problem terrarium 🌋.
    Mimo że czytałam już dużo blogów i porad na temat terrarium niewiem jakie wybrać inni piszą że 120×50 znowu inni twierdzą że 110×50 i jeszcze inni mówią że 80×40 lub ew klatka zamiast terrarium (klatki bym w życiu nie wybrała). Proszę o jak najszybszą odp.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Post trochę nie na temat na świnkowym blogu, ale niech będzie...
      Terrarium - jak największe. Na pewno nie 80 x 40. W naszym sklepie oferujemy 100 x 45 i ten wymiar jest już w porządku.

      Usuń
    2. Przepraszam myślałam że piszę to na blogu dla jeży ( ach ten pośpiech) dziękuję Panu bardzo i pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
    3. czy dry bed można suszyć w suszarce? (max temp.. suszenia to 50 stopni)

      Usuń
    4. Nie próbowaliśmy (suszarkę posiadamy), ale wydaje mi się, że to nie jest dobry pomysł.

      Usuń
  9. Niestety u mnie to rozwiązanie nie przeszło - świnki ten drybed po prostu jadły! wyskubywały włókna jedno po drugim, najczęściej jak mnie nie było w domu. Jak dla mnie pomysł nietrafiony.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Radzę Ci go jak najszybciej zabrać! Twoje świnki mogą tylko nabawić się jakichś chorób!

      Sory za orto xD

      Usuń
    2. Świnki potrafią sobie wcinać włókna z nieuciętych krawędzi (jest taka część pod którą nie ma podgumowania / tkaniny), których nie ucinamy i dodajemy gratis (wymiary podane w sklepie nie obejmują tego fragmentu). Dla świnek jest to niegroźne. Zjadają i przetwarzają na bobki, nic więcej. Z innych części nigdy nie wyskubywały włókien, przy czym u Mony mogło być oczywiście inaczej.

      Usuń
    3. a ja wyciełam razem z tym kawałkiem nie pogumowanym nie pomyślałam czy on w jednych rogach juz nie bedzie spełniał swoich właściwości a ile musze wiecej obciac vet beda jezeli sie kurczy chyba zrobiłam coś nie tak ehh ale nastpeny mysle ze dociełam dobrze

      Usuń
  10. A jaki wymiar vetbed polecacie dla klatki 120x60? bo nie wiem jaki zamówić czy 100x75 czy 100x150

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie 100x150. 100x75 będzie za mały i się za bardzo nie sprawdzi.

      Usuń
    2. Czy do klatki 120x60 wystarczą dwa vetbedy o wymiarach 50x75 cm??

      Usuń
    3. Zdecydowanie nie polecam stosowania łączonych mniejszych vetbedów na większych powierzchniach. Dywaniki się rozsuwają, bobki wpadają pod spód, świnki między nie wchodzą i robi się ogólna katastrofa.

      Usuń
  11. Czy nowy drybed należy wyprać przed pierwszym użyciem?

    OdpowiedzUsuń
  12. Czy stosujecie jakieś preparaty w płynie maskujące zapachy itp.?

    OdpowiedzUsuń
  13. Witam, kupiłam u Państwa Vetbed Nonslip i jestem zachwycona :) Martwi mnie tylko to ,że mój młodziutki prosiak tak dużo siusia ,że te chłonne podkłady które również u Państwa zakupiłam muszę wymieniać codziennie. Wkładam do klatki 3 podkłady i dziennie wymieniam dwa. Te które sa po bokach klatki a nie środkowy. Przez to siusianie mojego prośka zauważyłam,że przeciekają a Vetbed jest mokry przez to od spodu.... To normalne żeby mała świnka tak dużo siusiała ?:D mieści się na jednej ręce. Nie wygląda na chorego, jest rozbrykany. Mimo tego problemu i tak nie zmienię podkładu :) Jest świetny bo łatwo się sprząta.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam
      Zależy co świnka je - jak dużo zieleniny i świeżynki, to może sikać więcej. Różne świnki też sikają różnie (ilościowo):)

      Usuń
  14. Kupiłam dry bed weterynaryjny z zielonym materiałem pod spodem. Po 3 dniach użytkowania w klatce z 2 świnkami podniosłam dry bed i zauważyłam, że zielony materiał jest mokry, a po przyciśnięciu części wierzchniej (tam gdzie jest futro) mocniej ręką również futro robiło się mokre. Pod dry bed stosuję żwirek silikonowy. Nie wiem co sądzić o tym przemakaniu dry beda. Czy zielona tkanina powinna być mokra. Będę wdzięczna za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  15. Zakupiłam podkład dry bed weterynaryjny z zielonym materiałem pod spodem. Po 3 dniach (2 świnki w klatce) od założenia w klatce, sprawdziłam jak się sprawdza. Dry bed od spodu jest mokry tj. zielona tkanina jest mokra. Również po przyciśnięciu ręką wierzchniej strony (z futrem) futro robi się mokre. Również po polaniu dry beda w jednym miejscu wodą część wody przeciekła przez dry bed , ale zielona tkanina pozostała mokra. Nie wiem co o tym myśleć. Pod dry bed stosuję żwirek silikonowy. Byłabym wdzięczna za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam
      Jaki ma Pani rozmiar klatki i rozmiar vetbed? Ile żwirku ma Pani wysypane pod spodem?
      Ważne, żeby od góry było sucho, warstwa pod spodem przez chwilę będzie pozostawała mokra, z tym nic się nie poradzi.
      OdpowiedzUsuń

      Usuń
  16. Dziękuję za odpowiedź. Mam klatkę 120 x 60, 2 świnki, dry bed 150 x 100 i żwirku wysypane wg Państwa instrukcji 3 x 3,8 L. Nie chodzi o to, że żwirek pod dry bedem jest zużyty lub jest go mało, chodzi o to, że zielona tkanina pod spodem jest mokra nie jakiś czas tylko cały czas. Nie chodzi mi o to co jest pod spodem, ale futro na wierzchniej stronie gdy przycisnę ręką też jest wilgotne.Dry bed kupiłam nie u Państwa niestety. Czy sama mogę jakoś sprawdzić czy jest to oryginał.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciężko mówić o oryginale lub podróbce. Po prostu kupiła Pani jakiś drybed, który nie jest vetbedem (nazwa zastrzeżona przez Angielskiego producenta Petlife). Vetbed Original w Polsce sprzedawany jest tylko przez nas i przez Zooplus. Jeśli kupiła Pani gdzie indziej to ma Pani inny, podobnie wyglądający produkt, prawdopodobnie charakteryzujący się innymi właściwościami. Produkty Petlife (Vetbed) stsoujemy sami od lat i jesteśmy zadowoleni. Nie jest doskonale, ale jest dobrze. Znaczna większość klientów jest również zadowolona, jednak zdarzają się sporadycznie osoby, u których to rozwiązanie się nie sprawdza.

      Usuń
    2. Jeszcze jedna małą poprawka - ogólnie vetbedy - zarówno original jak i nonslip/ contemporary living są dostępne w Polsce tylko u nas.

      Usuń
  17. Mam vetbed od 2 dni. Moja świnka Polopiryna z uporem maniaka skubie go i chyba zjada, bo nie znajduje kłaczków. Boję się, że jej to zaszkodzi, a zarazem chcę by miały ten vetbed. Co robić???

    OdpowiedzUsuń
  18. Moja świnka Polopiryna zjada vetbed. Co robic?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam
      Tak bywa:)
      1) Można nie robić nic - nasze świnki jak mają taką fantazję to okresowo wcinają te włókna jak makaron i nic im się od tego nie dzieje
      2) Można spryskać "zniechęcaczem" np. preparatem biter Dr Seidla http://sklep.swinkamorska.com.pl/produkt/biter-plyn-przeciwko-obgryzaniu-przedmiotow-przez-zwierzeta-100ml

      Usuń
    2. Dziekuję za szybką odpowiedz. Kupię ten preparat, bo Polopiryna wcina tez meble i dywan. Mam też drugą świnkę, Pulpeta, ale on do gryzienia preferuje tylko jedzenie.

      Usuń
    3. Wygląda więc na to, że Pulpet jest rozsądniejszy!

      Usuń
  19. Witam!
    Czy pod vetbed'a można dać żwirek silikonowy (np. Benek ), ponieważ czytałam, że jest nie tylko dla kotów, ale także innych zwierząt.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  20. Jaki Drybed kupić do klatki 115 na 55cm? Obliczyłam, że jeśli kupię 100 na 75cm i odpowiednio go utnę będzie on teoretycznie zapełniać całą powierzchnię klatki, ale nie wiem, jak to jest z praniem i jak bardzo się wtedy kurczy.

    OdpowiedzUsuń
  21. Witam
    100x75 nie ma szans sprawdzić się w klatce 115 x 55. To musiałby być rozmiar L docięty na początek do wymiaru mniej więcej 130 x 70cm.

    OdpowiedzUsuń
  22. Witam
    Jaki rozmiar vetbed'a kupić do klatki 90x50. Chciałem zakupić 100x150, przeciąć i mieć 3 sztuki 100x50. Czy to dobry pomysł ?
    Ile podkładów jednorazowych wkłada się jednocześnie pod vet bed ?
    Co ile je należy wymieniać przy jednej dorosłej śwince ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to dobry pomysł. W Pani przypadku powinien wystarczyć jeden podkład 90x45 na raz. Częstość wymiany zależy już od wielu czynników, ciężko to odgórnie ocenić.

      Usuń
  23. Czy gdy świnka będzie podgryzała vetbed nic groźnego jej się nie stanie?

    OdpowiedzUsuń
  24. Witam.Jaki rozmiar Vetbed dobrać do klatki o wymiarach 102x52?Wystarczy M?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zależy czy to wymiar dna kuwety klatki czy najszerszy wymiar klatki. Co do zasady dywanik powinien pokryć całą powierzchnię dna klatki, a sugeruję zawsze zostawienie 5% zapasu na kurczenie po praniu.

      Usuń
  25. Witam, czy Vetbed Oryginal o wymiarach 150x90 ma wogule szanse zmiescic sie w pralce ładowanej od gory? Czyli mniejszej niz normalna pralka. Czy Nonslip moze sie tam zmiescic? Dziekuje i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry,
      Nie wiem, niestety nie mam takiej pralki i nie mam jak tego ocenić.

      Usuń
  26. Hello, our cage (the blue inside, not the metal mesh walls) is 142x70. Will the 150x100 vetbed nonslip work?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Yes, it should. However I'm not shure if it wont shrink to much after a few washes.

      Usuń
  27. Mam pytanie odnośnie cięcia Vetbeda. Zamówiliśmy u Was dużą matę. Domyślam się, że wymiar jest podawany "po zielonym", ale oprócz zielonego na spodzie są po bokach dwa paski ok. 6 cm bez tego zielonego podbicia. Czy ten fragment należy odciąć, czy do czegoś się nadaje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można go wyciąć, ale my go zwykle zostawiamy.

      Usuń