poniedziałek, 20 stycznia 2014

Czy świnka morska może mieszkać z królikiem?

Czy świnka morska może mieszkać razem z królikiem?

sświnka morska i królik
Odpowiedź brzmi - STANOWCZO NIE!
Mimo, że często można zobaczyć w sklepach króliki i świnki morskie w jednej klatce i ich zachowanie wobec siebie nie jest wrogie - takie postępowanie jest błędne.

Na początek należy zwrócić uwagę na pewne różnice w ich diecie. Trzymając te gatunki w jednej klatce nie można zapewnić im obu odpowiednich warunków żywieniowych.
Ponadto króliki mają inną anatomię niż świnki, są dużo większe i zajmują więcej miejsca w klatce. Ich sposób porozumiewania się jest odmienny, pewne zachowania i reakcje naturalne i przyjazne ze strony jednego gatunku mogą wydać się dziwne i niepokojące drugiemu. Zwierzęta te mogą być wielkimi przyjaciółmi na wybiegu, jednak nie powinny być traktowane jako partnerzy do wspólnego lokum.
Świnki potrzebują towarzystwa, ale świnkowego. Nawet jak mamy w domu świnkę i królika, lepiej dokupić śwince partnera tego samego gatunku, gdyż przez cały czas, kiedy świnka nie będzie na wybiegu, będzie czuć w okolicy inne zwierzę i z powodu swojej towarzyskiej natury będzie chciała dostać się do niego.
Towarzystwo dla zwierząt jest bardzo ważne, ale trzymajmy świnki ze świnkami, a króliki z królikami.
Autorem tekstu jest Pani Barbara Domagała (Sas), której serdecznie dziękujemy za udostępnienie cennych materiałów i zgodę na ich publikację.

24 komentarze:

 1. Och, problem w tym,że wiele zwierzaków jest łączone według kaprysów... I nawet jeśli się nie gryzą to nie znaczy,że mogą żyć razem. Choć w zoologicznych nagminnie widzę i świnki i króliki razem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no właśnie .. ale to zwykły brak doświadczenia dla tych co tak robią.
   pozdrawiam

   Usuń
 2. Pani w sklepie zoologiczny powiedziała mi, że samica królika może być w jednej klatce z samicą świnki morskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że ta Pani nie powinna pracować w sklepie zoologicznym.

   Usuń
  2. Niestety w sklepach zoologicznych są ludzi brani z ulicy. Nie znają się na karmach. Ostatnio gdy po prosiłam o dobrej jakości karmę dla szczura dała mi NESTORA - czyli najgorsze G. Innym wypadkiem poszłam po kołowrotek dla koszatniczki. chciała wcisnąć mi taki 22 cm średnicy (za mały dla koszy 28+ powinien być). Ludzie w zoologach wcale nie powinni być naszym autorytetem odnośnie wiedzy o zwierzętach, ale niestety wiele z nas o tym nie wie.

   Usuń
 3. Świnki nie powinny mieszkać z królikami również (a może przede wszystkim!) z powodu choroby eCUNIULI której to króliki są nosicielami. Choroba ta jest ŚMIERTELNA(!) dla świnek morskich, mogą się nią zarazić poprzez zjedzenie odchodów królika, pasożyt atakuję układ nerwowy świnki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Noo,prawda,ja mam świnkę morską a moja kol (sąsiadka) ma królika i raz chcieliśmy zobaczyć ale jak je razem wsadziliśmy do klatki to się zaczęły gryźć ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. a co z karmieniem
  napiszcie o jedzeniu (np.chleba)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na królikach się nie znam, jednak świnki nie powinny jeść chleba...

   Usuń
  2. Króliki również nie powinny jeść pieczywa.

   Pozdrawiam

   Usuń
 6. ja nie do końca się zgodzę. Od wielu lat mój królik miniaturka mieszka ze świnką w super dużej klatce, uwielbiają się tulić, oblizywać, czyszczą sobie na wzajem futerka ( dziwnie to wygląda, ale oba są zadowolone i gruchają !) Jak je rozdzieliłam widać. było ewidentnie że za sobą tęsknią i jest im smutno. Jednak w przyrodzie różnie bywa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a królik badany pod kierunkiem e cuniculi? bo jak nie to świnkę z dużym prawdopodobieństwem czeka śmierć. Poczytaj sobie tu: https://www.facebook.com/142044065873927/photos/a.142945569117110.35281.142044065873927/590835974328065/?type=1&hc_location=ufi

   Usuń
 7. Nie zgodzę się z tą opinią.Moje 3 świnki mieszkaja z królikiem i się świetnie dogadają i bardzo lubią.Różnica w karmieniu jest nie duża sianko,warzywa i owoce takie same.Jedynie sucha karma jest różna.Ale to nie problem bo zwierzątka mają osobne miseczki i każde korzysta ze swojej (kwestia wychowania zwierzaczka).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a królik był badany pod kątem ec? jest to choroba śmiertelna dla świnek, odradzam takiego trzymania zwierząt.

   Usuń
 8. Też się nie zgadzam z tą opinia moje dwie świnki( samce ) też mieszkają w jednej klatce z królikiem (także samczyk) i nie zauważyłem żeby się gryzły itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A królik był badany pod kątem ec?
   Dla świnek to śmiertelna choroba

   Usuń
 9. też nie zgadzam się z tą opinią moje dwie świnki mieszkają w jednej klatce z królikiem i się dogadują jest to trzech samczyków.

  OdpowiedzUsuń
 10. Też się nie zgadzam z tą opinia moje dwie świnki( samce ) też mieszkają w jednej klatce z królikiem (także samczyk) i nie zauważyłem żeby się gryzły itp.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszyscy macie po trochę racji jednak zwierzątka jak ludzie czasem się lubią czasem nie. Mój króliczek przyjaźni się ze świnka jednak dbam o to aby każdy miał swoją przestrzeń. Świnka ma swoją klatkę i króliczek też, a czas kiedy spędzają razem jest pod moim okiem. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 12. ZGADZAM SIĘ Z WAMI.

  POZDRAWIAM CIIRPLUTKO❤

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja miałam przez kilka lat samotną świnkę peruwiankę rudą.
  A po 4 latach musiałam adoptować miniaturowego królika.
  Też ruda samiczka.
  Pierwszego dnia wskoczyła swince do klatki a za parę godzin już były przyjaciółkami.
  Myly się, lizały pyszczki i spały przytulone.
  Może dlatego że kiedyś obie były same a może dlatego że obie jasno rude?

  OdpowiedzUsuń
 14. Trzymam królika ma juz 5 lat, od 3 lat z dokupioną potem świnką morską, są jak siostry, razem jedzą, piją, śpią kolo siebie, świetniw się chowają, duza klatke czyszcze raz na tydzien, zmieniajac pelet i sianko. Ja jest cieplo wynosze je na trawe przed dom, jak pobiegaja przykrywam góra od klatki, a cale lato tak siedza na dworzu w noct prxykryte kocem, nigsy nie chorowaly, wygrzewaja sie razem w sloncu, nie wiem co bedzie jak jedna by odeszla

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja się zgadzam jak najbardziej mam swinke samice i królika samca jak królik był mały miał ok 2/3 tygodnie *niestety kupiłam w zoologicznym* To razem były w klatce się kochali A potem królik zaczął być zazdrosny cały czas robił krzywdę swince na początku tego nie wiedziałam myślałam że jakaś choroba ja złapała Ale gdy zachorowała 4 raz na oczy rozdzielilam ich teraz swinka chce do królika się przytulić itp z taka miłością A królik chce ja gryźć lizać w oczy aż jej krwawia jak miałam dzisiaj swinke na rękach królik podszedł gdy zaslanilam reka swinke ugryzl mnie.

  OdpowiedzUsuń